Tevékenység célja
2014 szeptemberében kaptunk lehetőséget a Szilvás utca 19. földszint 2. sz. alatti lakásban settlement típusú közösségi tér kialakítására. A settlement lakásnak többrétű célja van. Lehetőség nyílik szomszédsági közösségfejlesztésre, mivel a tér adott, a helyieknek pedig könnyen elérhető. Az egyetemi hallgatók a gyakornoki időszakukat itt tölthetik, megannyi szolgáltatást nyújtva ez alatt az idő alatt a helyieknek (pszichológiai/mentálhigiénés tanácsadást stb.). Mivel alacsony szociális státuszúak a lakók, itt van rá mód, hogy különböző specifikus programokkal támogassuk őket.
Feltételrendszer
Bármilyen programról is van szó, szükséges a szakember jelenléte, a lépcsőházban élők rendszeres felkeresése, interjúkészítés és felmérés, hogy a közösségfejlesztői munka és az egyéb programok valóban az ő szükségleteiket célozzák meg. Ezek után tovább vihető közösségfejlesztői tevékenység közösségi megbeszélésekkel és közösségi cselekvésekkel.
Alkalmazott eszközök, módszerek
Közösségfejlesztői oldalról szükséges a rendszeres interjúkészítés, igényfelmérés, közösségi megbeszélések és cselekvések generálása. Továbbá fel kell venni a kapcsolatot a különböző egyetemekkel, hogy a hallgatók tudomást szerezzenek erről a lehetőségről. Ezenfelül a szakemberek és a lakók megbeszéléseinek alkalmával lehet rendszeres ötletbörze arra vonatkozóan, hogy milyen programokat igényelnének.
Eredmények, kimenet
A settlement lakásban már több közösségi felújítás valósult meg és számos szolgáltatás elindult: álláskeresési tanácsadás, tantárgyi korrepetálás, egyéni mentorálás, gyerek – és ifjúsági programok, szünidei táborok. A lakás helyet adott szociális, mentális problémákkal kapcsolatos egyéni beszélgetéseknek (álláskeresési tanácsadás, pályaorientáció, adósságkezelés), fejlesztő csoportmunkáknak (gyermekfoglalkozások, gyermekfelügyelet, tantárgyi felzárkóztatás, sportprogramok, tréningek, közösségi beszélgetések, családi napok), melyekhez ez a helyszín megfelelő anonimitást és intimitást biztosított. Később újrahasznosító- és barkácsműhely indult.
Szakirodalom
Vercseg Ilona:Közösség és részvétel. A közösségfejlesztés és a közösségi munka gyakorlatának elmélete
Giczey Péter: A settlementek esélyei Magyarországon